• تغــیــــر زبـــــان
  • en
  • fa
  • ar

تاریخچه لجورتاسیس


لجور برگرفته از صخره های استوار و ستبر قله کوهی به همین نام در حومه اراک است . شرکت لجور در سال 1364 با نام کارگاه صنعتی و خدماتی لجور برای تعمیر و ساخت ماشین آلات کشاورزی و تحقیق در خصوص ساخت بالابرهای هیدرولیکی در کیلومتر 40 جاده اراک – بروجرد تاسیس شد.


Lajvar HistoryLajvar History

دهه ٦٠

کمبود نقدینگی ، ضعف دانش فنی ، کمبود قطعات و ابزار موردنیاز ، نبود نقشه و مدارک مستند فنی ، نبود اطلاعات از تولیدکنندگان خارجی همه و همه مشکلات پیچیده و دست و پاگیری در آن سال ها برای لجور نوپا رقم زده بود. با این همه لجور ساخت نخستین دستگاه بالابر خود با پیش بینی مدت زمان تحویل 18 ماهه را آغاز کرد وبا تحویل آن موجبات شگفتی و تحسین بسیاری از مدیران و صنعتگران را فراهم ساخت . این نخستین دستگاه بالابر هیدرولیکی ساخت ایران بود که سربه آسمان می کشید. شایان ذکر است که اولین بالابر آزمایشی لجور درسال 1363 ساخته شده بود.


درسال هاي 65 و 66 قرارداد ساخت دو دستگاه بالابر مدل ML-500 و RL-1100 با شركت هپكوي اراك بسته شد.در همين سال ها بود كه ساخت سومين و چهارمين بالابر لجور براي خريداران ديگر آغاز گرديد. سال 67 سال عقد قرارداد پنجمین دستگاه بالابر لجور با شرکت برق منطقه ای باختر بود . بالابر سفارشی در همان سال تحویل خریدار گردید. تقاضای روزافزون خریداران ، فضای کارگاهی وسیعتر ، امکانات و تجهیزات بیشتر و پیشرفته تری را می طلبید. به همین دلیل کارگاه جدید درکیلومتر 2 جاده اراک – بروجرد درمنطقه سردشت دایر شد . با تلاش شبانه روزی وافزایش روزافزون دانش و توان فنی کارکنان لجور زمان تحویل هر دستگاه از 18 ماه به6 ماه کاهش یافت واین در حالی بود که به تعداد پرسنل و تجهیزات کارگاه نیز هر روز افزوده می شد .


Lajvar HistoryLajvar History

دهه ٧٠

در سال 68 دو دستگاه و در سال 69 چهار دستگاه بالابر تولید و تحویل مشتریان گردید ولی تعداد دستگاه های تولیدي در سال 70 به یکباره از مرز 18 دستگاه گذشت که این خود بیانگر موفقیت لجور در قطع ریشه ای از ریشه های وابستگی کشور به خارج بود. در سال 71 به دلیل افزایش توان تولید و دریافت سفارش های بیشتر کارگاه صنعتی لجور با عنوان جدید کارخانه صنعتی لجور به ناحیه صنعتی شهید بابایی نژاد در اراضی روستای بازنه از توابع شهرستان شازند در 35 کیلومتری اراک نقل مکان کرد . کارخانه جدید در زمینی به مساحت 10.000 متر مربع و با برخورداری از 3 سالن تولید سرجمع به مساحت 3000 مترمربع ، با تعداد 70 نفر پرسنل رسمی و 30 نفر پرسنل قراردادی به بهره برداری رسید . در سال 71 تعداد 57 دستگاه تولید گردید . در سال 72 تعداد 77 دستگاه تولید و تحقیق بر روی طراحی و ساخت جرثقیل و نمونه های دیگری از بالابر آغاز شد که تعدادی از آنها در سال 72 به تولید رسید . در سال 73 تعداد 59 دستگاه تولید و جرثقیل 14 تن نیز به مرحله تولید رسید و تنوع زیاد و چشمگیری در محصولات ایجاد شد. درپایان این سال بود که کارخانه صنعتی لجور با نام شرکت لجور به ثبت رسید.


در سال 74 تعداد71 دستگاه بالابر تولید شد و برای نخستین بار در ایران جرثقیل 20 تن درشرکت لجور ساخته شد. در همین سال لجور موفق شد که نخستین پلاک بازرسی کیفیت از شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران وابسته به وزارت صنایع و معادن را برای محصولات خود دریافت کند که این خود گامی بسیار بلند برای بالا بردن کیفیت محصولات تولیدی لجور بوده و هست .


در روزهای پایانی سال 74 کارخانه جدیدی به مساحت 50.000 متر مربع با 12.000 متر سوله کارگاهی و 3000 مترمربع ساختمان اداری در کیلومتر 12 جاده اراک – تهران خریداری شد . باید متذکر شد که در طی این سال ها با گسترش شهر اراک ، شرکت لجور عملاً در کیلومتر 7 جاده اراک – تهران واقع شده است .


لجور کارکنان خود را بزرگترین وبهترین سرمایه خود می داند و برای افزایش بهره وری سازمانی ، نوآوری های جدید و ساخت محصولات قابل رقابت در بازارهای داخلی و خارجی ، با همکاری سازمان ها و موسسات آموزشی نظیر سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ، سازمان صنایع و معادن استان ، سازمان مدیریت صنعتی ایران ، سازمان نوسازی و گسترش صنایع ایران ، دانشگاه علم وصنعت ایران واحد اراک و .... اقدام به آموزش پیوسته و گسترده در جهت بالابردن سطح دانش ، توانایی و مهارت پرسنل خود می نماید و این اقدامات به شکل چشمگیری دررشد سازمان تاثیرگذار بوده است.


علاوه بر آموزش پرسنل ، آموزش کاربران نیز به منظور بهره برداری هرچه بهتر از دستگاه ها همواره مدنظر بوده و از مدت ها پیش در برنامه واحد آموزش شرکت لجور قرار داشته است . درآغاز یعنی از سال 1373 گواهی نامه موقت یکساله کاروری بالابر به آموزش دیدگان داده می شد. تا این که از سال 75 تا 79 اعتبار این گواهی نامه موقت از یک سال به دو سال افزایش پیدا کرد .


Lajvar HistoryLajvar History

دهه ٨٠

در سال 1379 لجور موفق شد تا کار با بالابر را در ردیف حرفه ای از تخصص های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور قرار دهد و از آن پس به تمامی کاربرانی که با بالابرهای ساخت لجور کار می کنند پس از گذراندن یک دوره آموزشی و موفقیت در آزمون سازمان فنی و حرفه ای گواهی نامه بین المللی کاروری بالابر با کد استاندارد 24/79-9 اعطا می گردد. شایان ذکر است که به کاربران معرفی شده از سوی خریداران جرثقیل لجور ، آموزش رایگان برای کار با جرثقیل ارائه می شود .


در فاصله سال های 75 تا 79 نیز روند روبه رشد فروش محصولات لجور همچنان ادامه داشت . در همین سال از سوی هیات مدیره شرکت تیمی از زبده ترین افراد انتخاب شد و مسوولیت پذیرش نظام مدیریت کیفیت واستقرار این سیستم بین المللی را در شرکت به عهده گرفت . این تصمیمی استراتژیک بود. طراحی و بکارگیری این نظام بین المللی شرکت را با تحولات اساسی مواجه می نمود . حل نیازهای مختلف ، تعیین اهداف ، بررسی فرآیندهای مورد استفاده و بسیاری ازکارهای مرتبط با این سیستم که در شرکت صورت می گرفت بیانگر تلاشی بی وقفه و خستگی ناپذیر بود و در سایه همین تلاش شبانه روزی ، پیگیری و زحمات مجدانه همه لجوریان بود که در واپسین روزهای سال 1381 شرکت مفتخر به دریافت گواهی نامه بین المللی ISO 9001:2000 از موسسه D.N.V هلند گردید . تاکنون نیز این گواهی نامه در چند مرحله تمدید شده است و در حال حاضر لجور برای تعالی سازمان خود مدل تعالی سازمان EFQM را در شرکت اجرایی کرده است .


و اکنون با گذشت نزدیک به 25 سال از ساخت نخستین بالابر ساخت لجور و در حقیقت ساخت ایران بیش از 1500 دستگاه چه بالابر و چه جرثقیل در این شرکت ساخته شده و تعدادی از این دستگاه ها به خارج از مرزها نظیر قطر ،ارمنستان ،اردن ، سودان ،امارات متحده عربی ، کویت و آذربایجان صادر شده است . امروز محصولات لجور در پروژه های عمرانی  ، نفتی ، ساختمانی ، تاسیساتی ، کشاورزی ، امداد رسانی و ... به کار گرفته می شود ولجور نام آشنای تمامی آنانی است که به استقلال ایران عزیز همت گمارده اند . این شرکت مفتخر است که در سال های 80 و82 از طرف وزارت صنایع ومعادن به عنوان واحد نمونه صنعتی کشور معرفی شد و مورد تقدیر مقام محترم ریاست جمهوری قرار گرفت .


امروز

لجور اکنون به درخت تناوري بدل شده است که ریشه های آن از همت بلند ، اراده پولادین و عشق سرشار مدیران و کارکنان آن به ساختن و آبادکردن حیات می گیرد و رایحه خدمت آن نیروبخش تمامی دلسوزانی است که در اندیشه ترقی کشور هستند .


تاریخچه لجورتاریخچه لجور